A Fidesz-KDNP elfogadta az alkotmánymódosítást, mely “megteremti annak lehetőségét, hogy más állam állampolgárságával is rendelkező – ide nem értve a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező államok állampolgárait – magyar állampolgárnak a magyar állampolgársága sarkalatos törvényben meghatározottak szerint felfüggeszthető legyen.”
A később elfogadandó kapcsolódó törvények szerint annak függeszthető fel az állampolgársága, aki “magyar állampolgársága mellett valamely nem EGT-állam állampolgárságával is rendelkezik”, ha “magyar állampolgárságának fennállása Magyarország közrendjére, köz- vagy nemzetbiztonságára veszélyt jelent (…) [többek közt] különösen azért, mert a magyar állampolgársággal nem összeegyeztethető módon idegen hatalom vagy idegen szervezet érdekében tevékenykedik, idegen hatalom vagy idegen szervezet céljait valósítja meg”.
Szakértők élesen kritizálták a törvénykezést, nemzetközi jogászok állásfoglalása szerint „az állampolgárság felfüggesztése eddig példátlan konstrukció a nemzetközi jogban, amely könnyen visszaélésekre adhat lehetőséget. Egy állam saját polgárainak kiutasítása hazájukból adott esetben egyfajta száműzetésnek és embertelen bánásmódnak minősülhet, és ellentétes lehet az érintett államot kötelező emberi jogi egyezményekkel.”
A Magyar Helsinki Bizottság szerint “a magyar állampolgárság felfüggesztésére irányuló javaslat önkényes, alapvető jogelveket vesz semmibe, és a 20. század sötét korszakait idézi. (…) célja a félelemkeltés és a hatalma fitogtatása, a társadalom polarizálása.”
A törvénykezés a miniszterelnök által beígért “húsvéti nagytakarítás” része. Annak a durvuló megfélemlítési kampánynak az eleme, amit Orbán Viktor és a kormánypártok folytatnak a független intézményekkel, civil szervezetekkel, és a sajtóval szemben, akik kritikát fogalmaznak meg a kormány működésével kapcsolatban.